Mladi radio-amateri našeg kluba

Naš Bogdan YU4BGN je učestvovao na YOTA kampu u Češkoj Republici - 2024

Posle Lazara YT5LAZ (London, Velika Britanija, 2017. godine) i Uroša YU4UKI (Đer, Mađarska, 2023. godine), naš radio-klub je ponovo imao predstavnika na međunarodnom letnjem YOTA kampu.

Ove godine, to je bio Bogdan, YU4BGN, koji je bio deo ekipe koja je predstavljala Savez radio-amatera Srbije u Pragu (Češka). Na kampu koji je trajao od 16. do 23. avgusta ovde godine, Bogdan je imao prilike da se druži sa svojim vršnjacima radio-amaterima iz celog sveta. 

Prvi dan u YOTA kampu bio je prepun zabave, učenja i novih prijateljstava! Dan su započeli doručkom i brzim sastankom timova. Sa učesnicima koji dolaze iz svih krajeva sveta, kamp je bio mešavina kultura, jezika i novih lica. Prva radionica ih je odvela u obližnju zgradu gde su se sastali sa Milanom OK2IMH radi detaljnijeg uvida u SMD tehnologiju. Naučili su sve o tehnologiji površinske montaže, različitim tipovima PCB-a i fascinantnom procesu oživljavanja štampanih ploča. Bilo je neverovatno videti kako mašina može da postavi neverovatnih 45.000 komponenti na sat! Sledeća avantura bila je duboki zaron u ARDF, uzbudljiv sport koji kombinuje orijentiring sa radiom. Uvod su im dali Pavel i Simon. Gledali su uzbudljive video snimke takmičenja, učili o istoriji sporta i praktično upoznali opremu. Sa jasnim razumevanjem mapa, pravila i načina na koji prijemnici funkcionišu, bili su spremni i da testiraju svoje veštine nakon pauze za ručak. Za one željne da savladaju Morzeovu azbuku, postojala je posebna radionica koju je vodio Honza OK1JD. Koristeći zvižduke i interaktivne igre, imali su prilike da nauče kako da šalju i primaju čuvene tačke i crtice. Da bi se timski duh održao na visokom nivou, održana je i radionica ispunjena zabavnim i zanimljivim aktivnostima. Za kreativne je bio namenjen izazov izgradnje raketa čiji je domaćin bila Ana EI5IKSB. Koristeći papirni materijal, konstruisali su sopstvene rakete i takmičili se ko će najviše leteti. Rekord dana bio je impresivnih 50 metara! Konačno, tu je bio i jedinstveni Lego izazov koji je testirao komunikacijske veštine polaznika kampa. Udruženi, morali su uz pomoć radio stanica da naprave identične Lego kreacije a da se ne vide međusobno. Iako su svi već bili gladni nakon tolikih radionica, večera nije bila planirana! Umesto toga, usledilo je kulinarsko i kulturno putovanje širom sveta – interkulturalno veče, jedan od vrhunaca kampa, koji predstavlja neverovatnu raznolikost naše ham radio zajednice. Učesnici iz svake zemlje su doneli neko posebno jelo, užinu ili komad tradicionalne odeće da pokažu. Rezultat toga je bio živopisan prikaz kulturnih nasleđa. Od slanih do slatkih poslastica, bilo je nečega za svačiji ukus. Bilo je neverovatno probati hranu iz zemalja koje nikada ranije niste posetili i naučiti priče koje stoje iza svakog jela. Ovo veče je još više zajednicu, podstičući dublje poštovanje za bogatu lepezu kultura u okviru našeg hobija. Bio je to podsetnik da, iako možemo da govorimo različite jezike i da dolazimo iz različitih sredina, naša zajednička strast prema ham radiju nas sve ujedinjuje i kako internacionalni aspekt ovog hobija može biti uzbudljiv!

Drugi dan je počeo uobičajenom rutinom dobrog doručka i brzim sastankom vođa timova. Nakon toga, zaronili su u tehničku stranu ham radija uz prezentaciju Pavela OK7PM. Počeo je sa osnovama rada radija, a zatim ih je odveo na putovanje u svet softverski definisanih radija (SDR). Naučili su o razlikama između SDR-a i tradicionalnih radija, kao io njihovim prednostima i nedostacima. Iako je bilo malo više tehnički od naših uobičajenih aktivnosti, ipak je bilo fascinantno saznati o tehnologiji iza našeg hobija. Vratili smo se nakon toga u 1920-te za sledeću prezentaciju. Dana OK1ZKR podelila je neverovatnu priču o vazdušnom brodu Italija, koji se srušio u ledenom prostranstvu Arktika. Ova dramatična priča je istakla ključnu ulogu radio komunikacije u vanrednim situacijama. Uprkos izazovnim uslovima, SOS pozivi posade pokrenuli su ogromnu operaciju spasavanja, koja je na kraju spasila živote. Bio je to snažan podsetnik na važnost radio komunikacije i našeg hobija. Da bi saznali više o našoj zemlji domaćinu Češkoj, Klara ih je povela na putovanje kroz bogatu istoriju, geografiju i kulturu zemlje. Od istorijskih znamenitosti do tradicionalne kuhinje, naučili su obilje informacija o zemlji domaćinu. Čak su dobili i zgodan vodič za suvenire, koji im je olakšao pronalaženje savršenih poklona za najmilije kod kuće. Nakon prepodneva ispunjenog prezentacijama, usledila je duža pauza za ručak. Potom su uronili u svet antena sa prezentacijom Jirija OK1RI. Slušali su o važnim temama kao što su propagacije, snopovi zračenja, polarizacija, SWR, podudaranje impedanse i važnost uslova na terenu. Bilo je pomalo previše tehnički, ali je definitivno proširilo njihovo znanje o ovom bitnom aspektu amaterskog radija. Usledilo je grupno fotografisanje i timske slike. Okupljanje svih za savršen snimak oduzelo je malo vremena, ali vredelo je uhvatiti ova sećanja. Bilo je super zabavno slikati se sa novim prijateljima i svim različitim zastavama iz toliko različitih zemalja. Vrativši se unutra, započela je poslednja sesija predavanja za dan sa prvim krugom prezentacija tima. Svaki tim je pripremio kratku prezentaciju o aktivnostima ham radija za mlade u svojoj zemlji. Bilo je fascinantno saznati o različitim načinima na koje različite zemlje angažuju mlade ljude u našem hobiju, od osnovanih klubova do inovativnih projekata. Bilo je zaista inspirativno, nakon čega je došlo vreme i za večeru.

Treći dan je počeo uobičajenom rutinom doručka i sastankom vođe timova. Svi učesnici su podeljeni u šest timova nazvanih po poznatim češkim naučnicima i pionirima. Tri tima su krenula na uzbudljivu ekskurziju dok su ostali ostali u kampusu kako bi pratili aktivnosti. Obilazak je uključio nedavno renovirani Narodni muzej, na Vaclavskom trgu. Posetioci su mogli da uživaju u prelepim izložbama – Prozori u praistoriju, Čuda evolucije, Raskršće češke i čehoslovačke državnosti. Dok su tri tima istraživala grad, preostale grupe su zaronile u praktičnu zabavu sa pravljenjem opreme u okviru dva uzbudljiva projekta. Prvi je bio antenski komplet, savršen i za iskusne i za početnike, jer je bio jednostavan, ali nije to bio samo projekat lemljenja. Počelo je sa namotavanjem feritnog jezgra vodeći računa o pravom broju i rasporedu namotaja, lemljenjem nekoliko potrebnih komponenti na PCB ploču, koristeći užad iz Mastranta. PCB ploča je pametno dizajnirana da prilagodi antensku žicu i užad, što je čini idealnim saputnikom za prenosne aktivacije na opsegu od 40m, 20m i 10m. Posle pauze za ručak, došlo je vreme za projekat izgradnje drugog kompleta. Kao drugi komplet, osmišljen je bio mali prijemnik. Iskusni učesnici su napravili komplet prilično brzo, ali za početnike je postojalo uputstvo koje je bilo lako pratiti, korak po korak. Kada su kompleti napravljeni, izmereni su frekventnim brojačem i generatorom signala da bi se uverilo da sve funkcioniše kako se očekivalo. Sa ovim urađenim, imali su CW i SSB prijemnik za opsege od 40m i 80m u rukama koji je ovih dana bio samo malo manji od pametnog telefona. Kako su neki iskusniji mladi učesnici bili prilično brzi, nije bilo šanse da im uopšte dosadi! Ili su željno pomagali početnicima u pravljenju svojih kompleta, nekim organizatorima koji su još uvek bili zauzeti proverom dnevnika takmičenja van etra ili su iskoristili priliku da odrade koju vezu iz PPS-a! Kada su se tri grupe vratile sa ekskurzije, usledila je zajednička večera. Usledio je još jedan krug timskih prezentacija, gde smo saznali više o prilikama i aktivnostima mladih u nekim zemljama učesnicama. Pošto se ovo završilo već u 21 čas, postojala je mogućnost da se dan nastavi i dalje, jer su dva učesnika mogla da održe ispit za licencu američkog radio amatera za one koji su bili zainteresovani da to urade. Neki su iskoristili ovu priliku (čestitke svima koji su prošli!), dok su se ostali samo družili sa nekim od svojih novih međunarodnih prijatelja pre nego što su svi uskoro otišli ​​u krevet.

Četvrti dan, nova avantura! Jutro je započelo rutinom: hranljivim doručkom nakon čega je usledio uobičajeni sastanak vođa timova. Današnji plan je bio sličan jučerašnjem, sa malom, ali važnom promenom. Grupa koja je juče išla u obilazak, danas je radila ono što je druga grupa juče radila u kampu. Grupa koja je juče boravila u kampu je danas otišla u  obilazak grada. Za današnju ekskurziju odabran je Nacionalni tehnički muzej u Pragu i fascinantan svet tehnologije i inovacija. Videli su kolekcije starih automobila, moćnih lokomotiva i ranih računarskih uređaja. Muzej je ponudio zadivljujuće putovanje kroz vreme, pokazujući genijalnost ljudskih umova. Nakon ručka. usledio je obilazak vidikovca koji je bio samo nekoliko koraka pored muzeja. Kako je vreme dozvoljavalo, metroom su otišli i do Višegrada, koji nudi predivan pogled na Prag, zajedno sa lepim parkom za druženje i istorijskim spomenicima kao što je katedrala Višegrad. Preostale grupe su u međuvremenu u kampu napravile svoje komplete. Polovina dana se odnosila na izradu kompleta kao i juče, uz pauzu za ručak. Pošto su se svi okupili baš na vreme za večeru, došlo je vreme za još jedan krug prezentacija timova koji pokazuju šta rade u svojoj zemlji i društvu članica i predstavljaju svoje omladinske aktivnosti. Sledeća, kao završni deo rasporeda, bila je prezentacija omladinske radne grupe koja predstavlja IARU i ono na šta se fokusiraju u svojoj radnoj grupi. Da bi svi postali deo unapređenja rada sa mladima, nastavljeno je sa diskusijom u malim grupama o tome šta se može učiniti i uzeti u obzir kada se razmišlja o situaciji sa mladima u radiju. I danas su učesnici bili veoma aktivni aktivirajući stanicu - jedna ekipa je već na dan dolaska pitala da li je moguće učestvovati na takmičenju u trajanju od 1 sat koje se održava u njihovoj državi, pošto je u vreme takmičenja raspored kampa bio zauzet. 

Peti dan, kao i obično, započinje doručkom i kratkim sastankom vođae timova. Posle doručka se ceo kamp okupio na tri informativna predavanja. Prvo Vavruškovo izlaganje uronilo je u ključni svet radio-komunikacije za hitne slučajeve. Naučili su o raznim vrstama propagacija, kako radio talasi putuju pod različitim uslovima. Takođe, istražili su i različite tipove antena, razumevajući kako one utiču na jačinu i domet signala. Prezentacija je pokrivala različite načine rada, osiguravajući da mogu prilagoditi strategije komunikacije na osnovu situacije. Konačno, dat je i pregled osnovne opreme za pripravnost u vanrednim situacijama, dajući znanje za izgradnju pouzdanog sistema komunikacije za hitne slučajeve. Sledeće, slušali su o avanturama sa DX-pedicije od Vlada OK2VKS. Pričali su o logistici i brdu papirologije uključene u odlazak na njegove skorašnje ekspedicije u mesta poput Burundija i Kameruna. Vlad im je ponudio i uvid u lokalne prilike, uz zdravu dozu opreza u pogledu opasnosti koje predstavljaju nilski konji! Konačno, uzbuđenje je dostiglo nove visine najavom buduće ekspedicije u Burkinu Faso. Pozvao je mlade amatere i da se pridruže i učestvuju u ovom neverovatnom iskustvu. Poslednja jutarnja prezentacija podrazumevala je odlazak do novih visina uz fascinantan svet praćenja balona. Ovo je jedinstvena primenu radio-amaterizma: praćenje jednostavnih, laganih, ali neverovatno izdržljivih hobi balona. Ovi baloni mogu da ostanu u vazduhu nekoliko godina, a njihove putanje je praćeno protokolom Weak Signal Propagation Reporter (WSPR). Ova prezentacija je istakla jedinstven način da iskoriste svoje radio veštine i istraže gornju atmosferu na fascinantan način.Nakon ručka je usledila priča o fascinantnom svetu satelitske tehnologije kroz sočivo Planetum-1 Cubesat. Od njegovog nastanka kao koncepta, do njegove eventualne deorbite, pratili su ceo životni ciklus ovog malog satelita. Prezentacija je pružila sveobuhvatan pregled, pokrivajući teme kao što su dizajn, konstrukcija, lansiranje, rad i izazovi sa kojima se suočavaju u svemiru. Ostatak večeri su proveli u različitim radionicama koje je svako mogao da odabere od pet ponuđenih. U radionici Mastrant naučili su koji čvorovi i alati se mogu koristiti za što efikasnije i bezbednije korišćenje užeta antene. Radionica Prusa je bila posvećena 3D štampi, a postavljen je bio i zanimljiv štand sa Prusa 3D štampačem, gde su imali priliku da postavljaju razna pitanja. Za radionicu Flora i Fauna napustili su smeštaj i otišli ​​van grada u prirodu! U radionici micro:bits BLE sastavili su RC auto komplet, a zatim počeli da programiraju mikrokontrolere tako da jedan kontroler kontroliše automobil, a jedan kontroler daje automobilu uputstva o tome kako da se kreće. Na kraju, ali ne i najmanje važno, radionica balona se bavila pravljenjem Trakuito Pico balona, koji se lako sklapa. Učesnici su naučili o celom procesu montaže kao što je priprema dipoln antena, lemljenje solarnih panela i programiranje balon trackera. Nakon večere, program je nastavljen sa poslednjim, Mahmudovim izlaganjem. Prezentacija je istraživala različite primene visokofrekventne (HF) tehnologije izvan tradicionalne komunikacije. Naglasio je potencijal HF talasa za bežični prenos energije, otkrivanje životne sredine i prepoznavanje pokreta. Pošto juče nisu uspeli da završe sa svim timskim prezentacijama, usledio je i poslednji krug prezentacija omladinskog rada, tako da je na kraju svaka zemlja održala kratku prezentaciju. Ostala je još samo jedna stvar za kraj raposreda - bilo je vreme je da se lansira balon! Svi učesnici su Izašli napolje, napunili balon helijumom i pustili ga.


Izlaskom sunca počeo je i poslednji, šesti dan ovogodišnjeg kampa, doručkom i sastankom vođe timova. Posle doručka, svi učesnici su krenuli za Prag, gde su se podelili u tri grupe, od kojih je svaka bila u skladu sa svojim izabranim područjem interesovanja. Ponuda između književnosti, arhitekture i astronomije dovela je svaku grupu na jedinstveno mesto, ali i dalje vodeći računa da svaka grupa i dalje posećuje sve znamenitosti grada! Dok je svaka grupa pratila svoj jedinstveni obilazak, svi su uživali u ručku u parku Kampa, u srcu grada, odmah pored Karlovog mosta. Popodne je ponudilo izbor: istraživanje opservatorije ili odlazak u stari grad, što je većina i odabrala kako bi još više istražila grad. Uveče je održana poslednja zajednička večera. Uz nostalgičan osećaj jer se kamp završava, usledila je i ceremonija zatvaranja ovogodišnjeg kampa. Svim učesnicima su dodeljeni sertifikati, a proglašeni su i pobednici ARDF radionice i takmičenja van etra, ljubaznošću našeg velikodušnog sponzora, Pruse.

Mi se radujemo i zahvalni smo na prilici da naš mladi član Bogdan doživi ovakvo iskustvo i stekne nove prijatelje. Sve fotografije su preuzete sa internet stranice www.ham-yota.com/

Do sledećeg kampa i neke nove destinacije i prilike - 73!